Очаківська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Очаківщина сьогодні » Загальні відомості про Очаківський район
Українська | Русский | English
Головна Новини Районна державна адміністрація Документи РДА Доступ до публічної інформації Електронне звернення

Загальні відомості про Очаківський район

СИМВОЛІКА ОЧАКІВСЬКОГО РАЙОНУ

       21 лютого 2012 року  рішенням ХІІІ сесії районної ради шостого скликання затверджено символіку Очаківського району: зображення та опис герба та прапора Очаківського району, представлені переможцем Конкурсу на кращий проект Герба Очаківського району, членом Українського Геральдичного товариства Кочкуровим Р. Ю.


       Зображення герба Очаківського району являє собою щит перетятий золотою зубчастою, мурованою балкою. У верхньому,  червоному полі - срібний оберну вшийся орел зі складеними крилами, який сидить на балці. У нижньому, синьому полі-золота амфора у стовп, яка супроводжується двома золотими мушлями морського гребінця.  Герб вписаний у золотий картуш, прикрашений гронами винограду, а в підніжжі - колоссям пшениці, перевитими синьою стрічкою зі срібним написом «Очаківський район». Картуш увінчано короною із золотих колосків та виноградних грон.


Тлумачення герба Очаківського району: 

       Золотий зубчатий пояс – символ мужності жителів району, проявленого в 1854 і 1941 р. острова Травневий – унікального фортифікаційного спорудження. Срібний орел – одна з емблем міста – держави Ольвія – вказує на перші в Північному Причорномор’ї грецькі поселення; орел також символ хоробрості, віри, перемоги, символ природних багатств району (Кінбурнського заповідника). Він оглядається назад – в багате подіями минуле Очаківської землі.

       Амфора – це вмістилище, як зерна, так і вина – символізує основні галузі господарства, а раковини морського гребінця – порти, курорти, морський берег. У християнській символіці раковини гребінця символізують паломництво (подорож) і розвиток.

 Червоний (червлений) колір – символ мужності, життєвої сили, розвитку;

 Срібло – благих помислів, благородства;

 Золото – могутність і багатство.

  Загальна символічна ідея герба: «Розвиток Очаківської землі, спираючись на багате історичними подіями минуле і унікальні природні умови».

ІСТОРІЯ УТВОРЕННЯ РАЙОНУ

Сьогоденна Очаківщина має тисячолітню історію. В її степах археологами знайдені свідчення заселення цього краю ще в епоху бронзи, залишки скіфських та сарматських курганів і помешкань, скарби ольвійських і давньогрецьких монет.

Багаті причорноморські степи приваблювали і турецьких султанів, і кримських ханів.  Століттями йшла завзята боротьба наших предків за ці землі. Яскравою сторінкою в часовій літопис нашого краю вписано імя О.В.Суворова та його воїнів, які виграли Кінбурське бойовище, розгромивши переважаючий по кількості сили турецький десант. Таким чином, був ліквідований важливий плацдарм турецької агресії, направлений проти слов’янських народів.

На території  Кінбурнської коси створено Регіональний ландшафтний парк, площа якого 17,9 тис.га, з яких 5,6 тис.га – акваторія. Парк був заснований з метою збереження біологічного та ландшафтного різномаїття, унікального куточка живої природи Очаківського району. Не так давно регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса" придбала статус національного природного парку "Білобережжя Святослава", що посилює його природоохоронне і рекреаційне значення як природного унікального комплексу степової зони України.

Очаківський район як адміністративно – територіальна одиниця утворено в 1923 році. З 22 вересня 1937 року, при створенні Миколаївської області Очаківський район увійшов до її складу.

Після створення району з центром в м. Очаків, почалась планова його розбудова.

Активно запрацював торгівельний порт завдяки сполученню з м. Одесою, Херсоном, Миколаєвом. Особлива увага приділялась розвитку рибної промисловості та торгівлі.

В 1929 році дала струм побудована електростанція, почав працювати цегляний завод. В 1934 році розпочав виробництво  цех по переробці вторинної рибної продукції.

Суттєві зрушення в розвитку економіки району сталися в 50 – ті роки. Почався новий період розбудови. В березні 1953 р. почав роботу Очаківський рибоконсервний завод на 8 тис. умовних банок за добу. Будувались промкомбінат, харчокомбінат, харчосмакова фабрика, молокозавод, сільгосптехніка.

З 1960 року районний центр почав розвиватися як курортне місто. Разом з туристами місто щорічно відвідувало більше 200 тис.чол.

Будується і соціальна інфраструктура – лікарня, бібліотека, кінотеатри, будинок культури, редакція і типографія, школи та інше.

З початку 70-х років за державні кошти в районі починається посадка винограду та розвиток виноробства, завдяки яким почався розвиток сільського господарства, а також будівництво будинків, приток робочої сили, значне покращення соцкультпобиту в усіх населених пунктах району.

На даний час в Очаківському районі розвивається курортна інфраструктура. Вздовж Очаківського узбережжя розташувались оздоровчі бази відпочинку. Щорічно на 55 базах очаківської курортної зони відпочивають біля 150 тисяч чоловік, велика кількість з яких – діти.

Очаківський район має багаті можливості для розвитку туризму та відпочинку. Тут є самі необхідні умови, щоб зробити відпочинок корисним і цікавим: по – перше,150 км піщаних чорноморських пляжів та оздоровчий кліматичний ефект, а по – друге, багате історичне минуле і наявність визначних пам’яток, які мають велику художню і пізнавальну цінність. 

ПРИРОДНО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ПОТАНЦІАЛ

Очаківський район розташований у південній частині Миколаївської області на узбережжі Чорного моря. Територія району займає 1488 кв.км., що становить 6,1 % від загальної території Миколаївської області. Рельєф району переважно рівний з незначними перепадами.

Очаківський район – це сільськогосподарський район. Тут сформувались чорноземи південні, малогумусні і темно – каштанові, залишково слабосолюнцовані грунти.

Товщина профілю чорноземів складає 60 см, вміст гумусу в орному шарі від 1 до 4%. Родючість орних земель господарства складає 63 бали.

Клімат помірно – континентальний, сухий.  Відчувається суттєвий дефіцит місцевих ресурсів питної води.

Згідно з агрокліматичним районуванням територію району віднесено до третього (південного) агрокліматичного району,  який характеризується жарким, посушливим літом та помірно холодною малосніжною зимою з частими відлигами. Середньорічна температура повітря +12 ◦С. Пересічна температура повітря січня -1,1◦С морозу, липня – 26,5 ◦С тепла. Абсолютний максимум  +40◦С, абсолютний мінімум -28◦С. Тривалість без морозного періоду 170-235 днів.

РЕСУРСНО-СИРОВИННИЙ ПОТЕНЦІАЛ

Водні ресурси: Дніпро – Бузський  та Березанський лимани, вихід в Чорне море –724,6 кв.км. (72,4 тис. га).

Море та лимани Очаківського району мілкі і літом  досить теплі, багаті на водорості, які містять йод, бром, інші мікроелементи, які мають велике значення для життєдіяльності організму людини. На дні їх лежать поклади мулових грязей, які можуть і повинні використовуватись в лікувальних цілях. Якщо це все поєднати, створюється картина унікального курортного – туристичного регіону.

Лісові масиви та інші лісовкриті площі – 73,9 кв.км. (7,4 тис. га).

Корисні копалини представлені, головним чином нерудними родовищами – піском, глиною, бутовим каменем (вапняк).

Сільськогосподарські угіддя: 61тис.га, в т.ч. 48,8 тис. га ріллі, 4,1 тис.га багаторічних насаджень, 0,3тис.га г сіножатей та 7,8 тис.га пасовищ.

КОРДОНИ:Очаківський район межує на півночі з Миколаївським районом, на півдні – з Херсонською областю, на заході – з Березанським районом. По території району державний кордон не проходить.

НАСЕЛЕНІ ПУНКТИ: в районі 30 населених пунктів (сіл), які підпорядковані 11 сільським радам. Районного центру не має.

НАСЕЛЕННЯ:

 15,7тис. осіб, з них:

4385 тис. пенсіонерів

Природний приріст (скорочення) населення складає - 52 особи.


ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ:

Працездатне населення 8 296 осіб. Працюють 4878 осіб, мають статус безробітних 470 осіб.

У порівнянні з попереднім роком (порівняння 2014 року з 2013 роком):

170 осіб пройшли професійне навчання (у 2013 році -181);

591 особа працевлаштована, з них безробітних – 503 особи (у 2013 році – 548, з них безробітних 327 ;

У порівнянні з попереднім місяцем (порівняння лютого 2015 року до січня 2015 року):

87 осіб пройшли професійне навчання;  січень 2015 року – 64 особи.

90 осіб працевлаштовані, з них безробітних – 89 осіб; січень 2015 73 з них безробітних 72.


ПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС:

Показники

січень-грудень2013 року

січень-грудень2014 року

Обсяг реалізованої товарної продукції, млн.грн.


288,5

 

288,9

Чисельність працівників, зайнятих у виробництві – 0,3 тис. осіб.

Наважливіші підприємства району. Підприємства включати до переліку лише у разі відповідності одному з критеріїв: (1) кількість працівників 250 та більше осіб; (2) підприємство — серед 10 найбільших за надходженнями до бюджету області.

Назва підприємства

Обсяг реалізованої товарної продукції, млн.грн.

Чисельність працівників, зайнятих у виробництві тис. осіб.

Власник, керівник підприємства

 

ТОВ «Вітряний парк Очаківський»

170,2

0,02

Лянний Ю.М.

СВК «Лиманський»

50,8

0,1

Корнієнко П.Г.

ТОВ «Очаківський райагрохім»

64,6

0,3

Заворотній В.П.

 

КАПІТАЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО:

Показник

2013рік

2014 рік

Введено в експлуатацію житла, кв.м.,                                                              в т.ч. на замовлення __-___ РДА, кв. м.

-

-

Кількість житлових будинків введених в експлуатацію

4 будинки 740 кв.м

6 будинків2620 кв.м

Освоєння коштів при будівництві об'єктів, тис.грн., в т.ч.

- в галузі житлове будівництво, тис.грн.

- в галузі комунальне будівництво, тис.грн.  

- в галузі освіта і спорт, тис.грн. -

- в галузі охорона здоров'я, тис.грн. -

- в галузі промислового будівництва, тис. грн.

88112

 1120

415

-

-

86577

109712

 8860

912

-

-

99940

 

РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА:

Станом на 01.01.2015 року  в районі зареєстровано 978 суб’єкта господарювання, в т.ч.:

-         фізичних       – 607 осіб;

-         юридичних   – 317 осіб.

Показники

2013 рік

2014 рік

Всього зареєстровано суб’єктів господарювання,

922

978

в т.ч.: - фізичні особи

559

607

          - юридичні особи

363

371

 

На 01.01.2015 року  до бюджету району  від діяльності малого підприємництва надійшло 3,9 млн. грн., що становить 105%.

   Дозвільний центр

-         кількість виданих документів дозвільного характеру – 13;

-         кількість наданих консультацій – 100;

-   сформовано дозвільних справ – 19

- зареєстровано 1 декларація відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;

- кількість відмов у реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки – 2;

- кількість відмов у видачі документів дозвільного характеру – 6.

 

 ТРАНСПОРТ

Пасажиропотік за основними видами міського та міжміського громадського транспорту за 2014 рік.

Вид транспорту

Пасажиропотік (тис. осіб)

Автомобільний транспорт

120,6

 

ЗВ’ЯЗОК:

  - поштові відділення - 11

  - абонентів стаціонарних телефонних мереж 1690 (осіб)

   - абонентів мобільного зв’язку 14799 (осіб)

     - абонентів Інтернет-провайдерів 1478 (осіб)

 

ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ:

Вироблено електроенергії  73160656,0 кВт/год, спожито електроенергії 47384864,0 кВт/год.

Видобуто природного газу - млн. куб. м., спожито природного газу 7,7 млн. куб.м.

Реалізовано проектів з енергозбереження на загальну суму 40 тис. грн.

 

ТОРГІВЛЯ:

Загальний обсяг реалізованих товарів 0,8 млн. грн.

За групами товарів.

Група товарів

Обсяг реалізації (млн. грн.)

Продовольчі

0,7

Промислові

0,1


ПОДАТКОВО-БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА:

Загальний обсяг доходної частини зведеного бюджету району на 2015 рік по надходженням з урахуванням субвенцій та дотацій з державного бюджету в сумі 85207,0 тис. грн., з них:

- податків і зборів в сумі 15 707,9 тис. грн., порівняно з виконанням 2014 року показники зменшені на 62,1 тис. грн. у зв’язку зі змінами джерел наповнення бюджетів відповідно до вимог Бюджетного кодексу України. В загальному обсязі податків і зборів найбільша питома вага надходжень припадає на податок на доходи фізичних осіб (63,1 %, або 9917,9 тис, грн.) та податку на майно в частині плати за землю (24,9 %, або 3908,0 тис. грн.);

- субвенцій з державного та обласного бюджету в сумі 66865,9 тис. грн., з яких освітня субвенція становить – 20584,0 тис. грн., медична субвенція – 19018,4 тис. грн., субвенції соціального напряму – 27263,5 тис. грн.;

- дотація з державного бюджету – 2633,2 тис. грн.

 Обсяг видаткової частини бюджету району (з урахуванням субвенції з державного бюджету) на 2015 рік визначено в розмірі – 85 207,0 тис. грн.

Основними складовими частинами видатків бюджету є видатки на утримання бюджетних установ, субвенції бюджетам сіл району на утримання сільських дошкільних установ та установ культури та субвенції, що передаються з сільських бюджетів районному бюджету на виконання загально-районних програм.

          Із загального фонду бюджету району планується направити на утримання:

-         органів управління – 3154,7 тис. грн.;

-         установ освіти – 29021,9 тис. грн.;

-         охорони здоров’я – 19221,4 тис. грн.;

-         культури і мистецтва – 3573,2 тис. грн.;

-         соціального захисту та соціального забезпечення – 22267,2 тис. грн.;

-         фізичної культури і спорту – 45,3 тис. грн.;

-         засоби масової інформації – 105,0 тис. грн.

І загального обсягу видатків на захищенні статті видатків заплановано 49999,5 тис. грн. (58,7 %), з них на виплату заробітної плати з нарахуванням – 40789,4 тис. грн., на придбання медикаментів – 444,8 тис. грн., на продукти харчування – 1807,0 тис. грн., на оплату енергоносіїв – 6958,2 тис. грн.   

 

 

 ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:

Показники

2013

2014

Збір до Пенсійного фонду (млн.грн.)

0,277261

0,3186576

Обсяги виплат (млн.грн.)

0,6852312

0,7159524

Кількість пенсіонерів (осіб)

4444

4479

Недоїмка (млн.грн.)

0,05

0,001

ОСВІТА

№  з/п

Назва освітнього закладу

Форма власності: комерційний / державний. Рівень: середня, професійна, вища освіта.

Кількість   учнів/         студентів

Кількість педагогічних (науково-педагогічних) працівників

Примітка

1

Куцурубська ЗОШ 1-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

248

20

 

2

Іванівська ЗОШ 1-ІІІ ступенів ім.І.Рачкова Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна    Рівень: повна загальна середня освіта

114

17

 

3

Дмитрівська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна    Рівень: повна загальна середня освіта

104

13

 

4

Солончаківська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

77

15

 

5

Парутинська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

217

20

 

6

Козирська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

102

21

 

7

Кам’янська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

201

21

 

8

Рівненська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

81

17

 

9.

Благодатненська ЗОШ 1-ІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності:комунальна  Рівень: базова загальна середня освіта

49

15

 

10

Острівська ЗОШ 1-ІІІ ступенів

Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності:

комунальна

Рівень: повна загальна середня освіта

77

12

 

11

Чорноморська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

256

25

 

12

Василівська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності:комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

48

11

 

13

Покровська ЗОШ 1-ІІІ ступенів Очаківської районної ради Миколаївської області

Форма власності: комунальна  Рівень: повна загальна середня освіта

14

4

 

 

Всього

 

1588

211

 

 

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ

з/п

Назва лікувально-профілактичного закладу

Кількість осіб, що перебували на лікуванні / профілактиці

Число лікарів, середнього медперсоналу

Примітка

1.     1

Очаківська центральна районна лікарня

 

148

 

 

Цілодобовий стаціонар

5208

 

 

 

Денний стаціонар

765

 

 

2.      

Комунальний заклад «Очаківський центр первинної медико-санітарної допомоги»

 

75

 

 

Денний стаціонар

3047

 

 

3.      

Район в цілому

 

223

 

 

Цілодобовий стаціонар

5208

 

 

 

Денний стаціонар

3812

 

 

 

КУЛЬТУРА

з/п

Назва закладу

Кількість осіб, що відвідали заклад

Кількість працівників

Примітка

Клубні заклади

1

Очаківський районний Будинок культури

10 500

7

-

2

Дніпровський сільський клуб

320

-

-

3

Дмитрівський сільський клуб

5 980

2

-

4

Козирський сільський клуб

5 450

3

-

5

Володимирівський сільський клуб

2 710

1

-

6

Чорноморський сільський клуб

7 200

7

-

7

Куцурубський сільський клуб

5 890

2

-

8

Парутинський сільський клуб

12 050

12

-

9

Покровський сільський клуб

250

1

-

10

Іванівський сільський клуб

1410

3

-

11

Шевченківський сільський клуб

2 925

1

-

12

Новенський сільський клуб(не функціонує)

-

-

-

13

Баланівський сільський клуб(не функціонує)

-

1

-

14

Василівський сільський клуб

3 700

2

-

15

Прибузький сільський клуб

2 235

1

-

16

Кам’янський сільський клуб

5 120

2

-

17

Жовтенський сільський клуб

6 435

1

-

18

Червонопарутинський сільський клуб    (не функціонує)

-

-

-

19

Острівський сільський клуб                    (не функціонує)

-

-

-

20

Солончаківський сільський клуб

4 090

1

 

 

 

Бібліотечні заклади

1.

ЦБ

 

3

-

2.

ЦБД

1205

2

-

3.

Благодатненська сільська бібліотека-філія

242

1

-

4.

Дмитрівська сільська бібліотека-філія

553

1

-

5.

Жовтенська сільська бібліотека-філія

143

1

-

6.

Іванівська сільська бібліотека-філія

562

1

-

7.

Кам'янська сільська бібліотека-філія

430

1

-

8.

Козирська сільська бібліотека-філія

508

1

-

9.

Куцурубська сільська бібліотека-філія

553

1

-

10.

Матросівська сільська бібліотека-філія

300

1

-

11.

Парутинська сільська бібліотека-філія

905

2

-

12.

Покровська сільська бібліотека-філія

239

1

-

13.

Солончаківська сільська бібліотека-філія

390

1

-

14.

Чорноморська сільська бібліотека-філія

557

1

-

15.

Рівненська сільська бібліотека-філія

251

1

-

Музейні заклади

1.

Музей історії села Кам´янка

940

1

-

2.

Музей бойової і трудової слави села Іванівка

320

1

-

3.

Музей історії села Куцуруб

540

1

-

4.

Музей бойової слави села Острівка

340

1

-

Початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади

1.

Іванівська дитяча музична школа

62 уч.

9

-

2.

Кам'янська дитяча школа мистецтв

52 уч.

4

-

3.

Парутинська дитяча музична школа

69 уч.

9

-

 

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

- багатоповерхові будинки 65 (кількість)

- приватний сектор __4600___ (кількість)

Заборгованість зі сплати (тис. грн.)

 

Електроенергії

Газу

Водопостачання та водовідведення

Населення

171,0

786,0

18,4

Підприємства державної та комунальної власності

-

-

-

Комерційні підприємства

-

-

-

 

ШЛЯХОВА МЕРЕЖА

Доріг з твердим покриттям   196 (км)

Ґрунтових доріг 30 (км)

Відремонтовано / збудовано 0,6 (км) доріг, в тому числі за рахунок коштів місцевого бюджету 0,2(км).

 

ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

У районі сільськими радами частково запроваджено роздільний збір побутових відходів, з метою зменшення негативного впливу на навколишнє середовище.

 

ЗАХИСТ ПОТЕРПІЛИХ ВІД АВАРІЇ НА ЧАЕС

Кількість зареєстрованих за категоріями:

Категорія

Осіб

Особа ЧАЕС – 1 категорія

5

Особа ЧАЕС – 2 категорія - ліквідатор

9

Особа ЧАЕС – 2 категорія - потерпілий

8

Особа ЧАЕС – 3 категорія

71

Дружина ЧАЕС померлого громадянина

1

Дитина ЧАЕС потерпіла

38

Дитина ЧАЕС інвалід

1

Всього

133

 

Видано путівок на санаторно-курортне лікування -.

Компенсовано пільги на проїзд в 2014 році  210,2млн. грн., січень-лютий 2015 року  - 49,6 тис.грн.

Виплачено пенсій 0,249  (млн. грн.).

 

СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА СИТУАЦІЯ:

- політичні партії  73

- громадські організації  30

- волонтерські організації та рухи 2